........ با یادت سرمستم ای نگاه آسمانی ........ یادم کن تا هستم ای امید زندگانی ........ تا به هر ترانه می کشد زبانه شور عاشقانه من ........ حال دل می گوید با زبان بی زبانی ........ هر لبخندت با من گوید دل مده به دست غم در این عالم ........ بنشین با عشق تا گل روید زین شب خزانی ........ ...

گلچین خاله نسرین

گلچین خاله نسرین
 
قالب وبلاگاول ذیعقده را عده ای سال روز ولادت فاطمه معصومه سلام الله علیها می دانند . براساس این نقل , این بانوی بزرگوار در اول ذیعقده سال 173 هـ . ق در مدینه ی منوره دیده به جهان گشود و پس از 28 سال زندگی , به هنگام عزیمت به خراسان , در شهر مقدس قم به دیار ابدی شتافت .
در سال 200 هـ . ق که هنوز بیش از یک سال از سفر ثامن الحجج حضرت امام رضا علیه السلام به خراسان نگذشته بود , حضرت فاطمه معصومه (س ) به همراه عده ای از برادران خویش به منظور دیدار با امام رضا(ع ) رهسپار خراسان شد.
مسیر حرکت حضرت معصومه (س ) طوری بود که می بایست از شهرهای مرکزی ایران عبور کرده به خراسان عزیمت کند. پس از آن که کاروان حضرت معصومه (س ) به ساوه رسید , حضرت معصومه (س ) در آن شهر به شدت بیمار شد. در این هنگام بود که فاطمه معصومه (س ) از کاروانیان درخواست کرد به سوی قم که مرکز شیعیان بود , حرکت کنند. البته پیش از حرکت حضرت معصومه (س ) به قم , گروهی از بزرگان قم به ساوه رفتند و از آن بزرگوار دعوت کردند از قم دیدار نماید. بدین ترتیب , فاطمه معصومه (س ) به سوی قم رهسپار شدند و پس از آن که هفده روز در این شهر اقامت گزیدند , سرانجام بر اثر بیماری چشم از جهان فرو بستند. پس از دفن پیکر مطهر این بانوی بزرگوار در خاک قم , این شهر اهمیتی کم نظیر در تاریخ مذهبی ایران یافت و ملجا عاشقان اهل بیت شد.
حضرت معصومه (س ) که زاده ی خاندان رسالت و امامت است , جامع فضایل و کمالات معنوی می باشد. آن بزرگوار در بیت امامت چنان تربیت شده بود که بهترین صفات الهی را زیور وجود خویش کرده بود و در عبادت مرتبه ای عظیم داشت . شب زنده داری ها و راز و نیازهای شبانه ی این کریمه ی اهل بیت یادآور عبادت ها و راز و نیازهای پدر بزرگوارش حضرت امام موسی کاظم علیه السلام بود. حضرت فاطمه ی معصومه در قلمرو علم و دانش نیز سرآمد بانوان روزگار خویش بود و در کتب روایی , روایات متعددی از آن بزرگوار نقل شده است . غالب محتوای این روایات , اهمیت امامت و جایگاه اهل بیت رسول اکرم (ص ) را در اسلام به مسلمانان گوشزد می نماید.
بزرگواری و فضائل حضرت فاطمه ی معصومه (س ) در حدی است که ائمه اطهار زیارت بارگاه شریف این بانوی بزرگوار را مورد تاکید قرار داده اند.
پیش از آن که حضرت معصومه (س ) دیده به جهان بگشاید , حضرت امام صادق علیه السلام درباره ی اهمیت زیارت مرقد این بانوی علوی فرمودند :
برای خدا حرمی است و آن مکه است و برای رسول خدا(ص ) حرمی است و آن مدینه است و برای امیرالمومنین (ع ) حرمی است و آن کوفه است و برای ما حرمی است و آن شهر قم است , به زودی بانویی از فرزندان من در آن جا دفن خواهد شد که نامش فاطمه است , هرکس که او را زیارت کند بهشت بر او واجب خواهد شد.
« امام رضا(ع ) و امام جواد(ع ) نیز کلامی قریب به این مضمون دارند که حکایت از فضیلت و بزرگواری فاطمه ی معصومه سلام الله علیها می کند.
امام هشتم حضرت رضا علیه السلام می فرماید :
کسی که مرقد حضرت معصومه را در قم زیارت کند , بهشت پاداش اوست .
امام نهم حضرت جواد علیه السلام نیز فرموده اند :
کسی که قبر عمه ی مرا در قم زیارت کند , بهشت از برای اوست .
در زیارت نامه ی حضرت معصومه نیز عباراتی وجود دارد که حکایت از علوشان این بانوی پاک و مطهر می کند. در بخشی از زیارت نامه ی حضرت می خوانیم .
السلام علیک یا ایتهاالطاهره الحمیده البره الرشیده التقیه النقیه الرضیه و رحمه الله و برکاته .
در پایان سال روز ولادت با سعادت حضرت معصومه سلام الله علیها را که فروغ فروزانی از بیت امامت در میهن اسلامی ما هستند , به همه ی عاشقان اهل بیت تبریک می گوییم .

[ سه‌شنبه 24 آذر‌ماه سال 1383 ] [ 04:47 ب.ظ ] [ ۱۱۰ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 267507

تبادل لینک

خرید بک لینک